HomeRady a NávodyEvropu křižují prázdná letadla. Důvodem plýtvání jsou pravidla Bruselu

Evropu křižují prázdná letadla. Důvodem plýtvání jsou pravidla Bruselu

Evropská unie (EU) je pod stále větším tlakem, aby ještě více uvolnila pravidla, která se týkají letištních vzletových a přistávacích intervalů. slotů, a pomohla tak snížit „lety duchů“. Letecké společnosti totiž ve snaze udržet si časové sloty, které by jim v případě, že je nevyužijí, propadly, vypravují i ​​téměř prázdná letadla.

Letadlo United Airlines přistává na letišti ve Frankfurtu.
Dopravci tvrdí, že požadavek, aby využívali minimálně 50 % svých letištních časů, což je méně než původních 80 % před pandemií, je nutí provozovat prázdné nebo poloprázdné lety.

Zotavování letecké dopravy se totiž opět zpomalilo po nástupu varianty omikron nového koronaviru a pro rychle se měnící pravidla pro cestující. Oživení tohoto odvětví se proto natahuje a potrvá déle, než se očekávalo.

Belgická společnost Brussels Airlines například uvedla, že do konce března bude muset vypravit 3000 letů s nedostatečně obsazenou kapacitou. Její mateřská společnost Lufthansa minulý měsíc varovala, že očekává během evropské zimní sezóny až 18.000 „zbytečných letů“.

Belgický ministr dopravy Georges Gilkinet písemně vyzval Evropskou komisi, aby uvolnila pravidla týkající se letištních časů, přičemž argumentoval, že jejich důsledky jsou v rozporu s uhlíkově neutrálními ambicemi EU.

Komise po vypuknutí pandemie v březnu 2020 snížila limity pro sloty. Loni v prosinci však uvedla, že 50procentní hranice se zvýší na 64% v nadcházející letní sezóně od dubna do listopadu 2022.

Navzdory výzvám na větší flexibilitu EU schválila 50procentní využívání slotů během aktuální zimní sezóny. Avšak vzhledem k současné krizi se to jeví jako nereálné, domnívá se Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA), které také žádá „větší flexibilitu“ a poukazuje na výrazný pokles cestujících a vliv varianty omikron i na posádky.

Ale podle mluvčího Komise se evropská exekutiva domnívá, že celková nižší spotřebitelská poptávka se již odráží ve zredukovaném limitu pro letištní intervaly na úrovni 50 % ve srovnání s předchozími 80 %. „Komise očekává, že provozované lety budou následovat poptávku spotřebitelů a nabídnou obyvatelům tak potřebné nepřetržité letecké spojení,“ dodal mluvčí Daniel Ferrie.

- Komerční sdělení -PR články

Najnovjše články