HomeEkonomikaZastavení plynu hrozí, je třeba hledat alternativy, shodli se Kmec a Krúpa

Zastavení plynu hrozí, je třeba hledat alternativy, shodli se Kmec a Krúpa

Riziko odstavení Slovenska od ruského plynu je přítomno, je proto třeba hledat alternativní zdroje. Reálnost hrozby závisí na tom, zda se šéf Kremlu Vladimir Putin rozhodne využít dodávky plynu a ropy jako politický nástroj. Shodli se na tom předseda Výboru Národní rady (NR) SR pro obranu a bezpečnost Juraj Krúpa (OLA) a místopředseda Výboru NR SR pro evropské záležitosti působící v mimoparlamentní straně Hlas-SD Peter Kmec v diskusním pořadu RTVS Sobotní dialogy.

Slovensko je podle Kmece při přechodu na alternativní zdroje závislé na evropských řešeních. V souvislosti s požadavkem Ruska, aby se za plyn platilo v rublech, proto podle jeho slov musí jít v rámci EU o jednotnou, koordinovanou operaci. Členství v EU vyzdvihl i Krúpa, přičemž poukázal na existenci dohody mezi členskými zeměmi. Podle ní by měly v době krize přistupovat k přerozdělování plynu společně. „Kdybychom nebyli členem EU, nemáme šance se k tomu dostat,“ ozřejmil.

Putin chce Západu vrátit úder, pohrozil zavřením kohoutků s plynem. Čeho chce dosáhnout?
Krúpa podotkl, že pokud se Putin rozhodne zastavit export plynu, tak by Rusko nemělo z čeho žít. „Myslím si, že mnoho alternativ nemají. Vedle sankcí, vedle embargu, kdyby vypnuli plyn, tak se mohou stěhovat do zemlanek. Jednoduše skončili, nemají z čeho žít,“ konstatoval Krúpa. Hledání alternativních zdrojů je podle něj důležité i proto, že Rusko se vícekrát ukázalo jako nespolehlivý partner. „Mít alternativu a mít diverzifikaci je pro nás životně důležité,“ řekl.

Kmec se domnívá, že Slovensko by mělo mít z pohledu národních zájmů i jako součást EU jasně vyprofilovanou politiku, což bude následovat, pokud se Putin rozhodne dodávky plynu zastavit. Zdůrazňuje zejména jednotnost při odmítání ruských ultimát. „Slovensko se musí připojit a být aktivní především na evropské úrovni, protože 85 procent plynu dovážíme z Ruska. Na rozdíl od zemí, které jsou méně závislé,“ vysvětlil. Nesouhlasí s tím, aby se řešení nechalo na volný trh. „Myslím si, že ani Viktor Orbán nebude brzdit konsensus. A budeme jednotně tlačit na Rusko, abychom se nějakým způsobem dohodli,“ doplnil.

Poslanci se v diskusi věnovali i tématům zdražování, přičemž se shodli na potřebě hledání dalších řešení. Kmec kritizuje vládu, že nečiní opatření pro všechny skupiny, které potřebují pomoc, a návrhy opozice „zmítá ze stolu“. Krúpa v této souvislosti vyzval opozici, aby do parlamentu předkládala takové návrhy, které berou v úvahu reálné náklady a možnosti státního rozpočtu. „Je rozdíl mezi populismem a reálným zájmem. Třeba si uvědomit, že státní rozpočet není dojná kráva,“ řekl.

Diskutující se shodli i na tom, že Slovensko může slíbit v rámci pomoci Ukrajině poskytnutí systému protivzdušné obrany S-300 jen tehdy, pokud za něj najde adekvátní náhradu.