Chystáte venkovní oslavu nebo potřebujete rozsvítit váš vánoční stánek na trzích, ale nevíte jak to zajistit? Máte chatu na samotě a potřebujete mít zdroj elektřiny vždy při ruce? Nebo vás zkrátka jen zajímá, jak si zajistit elektřinu téměř kdekoliv? Pro tyto situace pro vás máme snadné řešení – pořídit si elektrocentrálu.
Co to je elektrocentrála?
Elektrocentrála je někdy také nazývána jako záložní zdroj energie, který opravdu oceníte. Mnoho lidí ale neví, co to je za zařízení, a kdy vám bude dobrým pomocníkem. Jistě jste se již někdy setkali se situací, kde byste elektrocentrálu využili.
Tento zdroj energie váš totiž zachrání při výpadku proudu, kdy si nemůžete dovolit být bez něj. Ovšem to není jediná situace. Některé chaty a chalupy jsou bez dostupnosti elektřiny a právě zde elektrocentrála hraje svou hlavní roli.
Dále se vám bude hodit i při nejrůznějších akcích, které jsou pořádány venku. Jsou to typicky rodinné oslavy, svatby či sportovní utkání. A také jsou dobrým pomocníkem na lodích, na stavbách či v kempech.
Využití elektrocentrály
Kde konkrétně najdou elektrocentrály své využití? Možností je opravdu mnoho. Elektrocentrály totiž využijeme v průmyslu, zemědělství nebo třeba ve státní správě. Nicméně naleznou i své místo v běžném firemním provozu, kde jsou využity jako záložní zdroje energie.
Pokud dojde k výpadku elektrického proudu, elektrocentrála zde funguje jako určitá záloha. Určitě jste si někdy říkali, co dělá rozhlasová stanice, když vypadne proud. Přeruší vysílání? Kdepak. Funguje dál právě díky elektrocentrále.
Dále své využití najdou i během záchranných prací, protože bez elektrocentrál není možné provádět tyto práce, například v zaplavených oblastech. Též je využijí i lesníci při své práci.
Využití najdeme i v nemocnicích, na letištích nebo ve vojenských základnách. Pokud jste navštívili v létě nějaký festival, i tam se elektrocentrály hojně využívají především jako zdroj energie pro zvukovou aparaturu.
Rozdělení elektrocentrál
Nyní si ukážeme rozdělení elektrocentrál a kde konkrétně se najde jejich využití. Toto rozdělení vám může pomoct při výběru vhodné elektrocentrály.
Podle typu spotřebiče
Před koupí elektrocentrály asi určitě víte, jaký spotřebič budete chtít napájet. Tyto elektrospotřebiče lze pak rozdělit do třech skupin:
- spotřebič odporového typu
- spotřebič indukčního typu
- spotřebič kapacitního typu
Spotřebiče odporového typu
Do této skupiny patří spotřebiče, které běžně používáme, tedy klasické žárovky, kávovary, varné desky, topení nebo varné konvice. Spotřebiče odporového typu nejsou nikterak náročné na výkon elektrocentrály.
Spotřebiče indukčního typu
Spotřebiče indukčního typu jsou poháněny elektromotorem. Během jejich provozu, dochází k určitým ztrátám, proto je nutné, aby byl výkon elektrocentrál vyšší o zhruba 20 až 30 % oproti samotnému spotřebiči. Patří sem kompresory, vrtací kladiva, kotoučové pily či elektrická vodní čerpadla a další.
Spotřebiče kapacitního typu
Jedná se o kapacitně náročnější zařízení co se výkonu centrály týče. Nejčastěji se jedná o výbojky, fotoblesky či o fluorescenční lampy. Zde doporučujeme, pokud si nejste opravdu jisti, poradit se se specialistou.
Podle typu konstrukce
Zde se nabízejí dva základní typy elektrocentrál:
- rámové
- invertorové
Rámové elektrocentrály
Tento typ bývá obvykle levnější než následující typ invertorový. Je určen především k napájení zdrojů světla a tepla, a také pro provoz motorových strojů. Pokud vás zajímá, proč zrovna rámové elektrocentrály, je to kvůli tomu, že motor elektrocentrály je zasazen do rámu ve tvaru obdélníku.
Tento typ se obvykle používá na stavbách nebo všeobecně v terénu, dále také do domácností a na zahradu. Nelze ho využít pro napájení citlivých spotřebičů, jako třeba počítač. Poměr cena/výkon zde hraje velkou roli, ale nevýhodou je poměrně velká hlučnost.
Invertorové elektrocentrály
Druhý typ se primárně používá pro jemnou elektroniku, například počítače, lékařské přístroje či elektrické nářadí. Využití invertorové elektrocentrály se najde i na vaší chatě, v prodejních stáncích či v karavanech.
Oproti rámovému typu jsou tyto elektrocentrály tišší a lehčí, avšak mají mnohem nižší výkon. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou.
Podle typu paliva
Posledním rozdělením elektrocentrál je podle typu paliva, kterým je možné elektrocentrálu pohánět. Vybrat si tedy můžete z následujících čtyř druhů:
- benzin
- LPG/plyn
- olej
- nafta
Benzínové elektrocentrály
Benzínové elektrocentrály jsou nejčastěji využívaným typem. Důvodem je především nízká hmotnost a malé rozměry. Svoje uplatnění naleznou především u ledniček, mrazáků, u osvětlení a dále také ve stavebnictví či na zahradách. Co se týče provozu, patří mezi ty méně náročné.
LPG/plynové elektrocentrály
Centrály na plyn (LPG) se velmi podobají těm na benzín, avšak jsou mnohem více ekologičtější a méně náročnější, co se týče provozních nákladů. Můžete je využít pro zahradní techniku, také v dílnách a opravárenství či pro běžně domácí spotřebiče.
Olejové elektrocentrály
K pohonu olejových elektrocentrál je využíván speciální pohonný olej. Olejové elektrocentrály slouží především jako záložní zdroje energie pro menší objekty, ale v domácnostech se s nimi setkáte málokdy. Svoje využití mají především v průmyslu, jelikož se jedná o velmi vysoce výkonná zařízení.
Naftové elektrocentrály
Charakteristické pro naftové elektrocentrály je především vysoký výkon, vyšší hmotnost a větší rozměry a také robustní konstrukce. Ideální jsou pro celodenní provoz na stavbách nebo také jako záložní zdroje větších podniků. Avšak musíte počítat s větší investicí.
Údržba elektrocentrály
Údržba elektrocentrály je jedna z věcí, které byste měli věnovat pozornost. Pokud se budete pečlivě a pravidelně starat o údržbu elektrocentrály, projeví se to na její dlouhé životnosti a celkové spolehlivosti.
Životnost elektrocentrál je obvykle kolem 5 000 motohodin, avšak s tou správnou údržbou je možné tuto životnost ještě navýšit. Sepsali jsme pro vás několik základních rad ohledně údržby, které se vám určitě vyplatí dodržovat.
- Dříve než si zařízení vůbec pořídíte, zjistěte si, zda vůbec jsou dostupné náhradní díly či servis. Předejdete tak nepříjemným pozdějším situacím.
- Vzduchový filtr – čistěte ho průběžně, a pokud máte elektrocentrálu umístěnou ve velmi prašném prostředí, dbejte na čištění co nejčastěji.
- Pokud vaše elektrocentrála vyžaduje pravidelné provozní přestávky, neopomínejte je a důsledně je dodržujte. Běžně je ale možné, aby elektrocentrály běžely v kuse.
- Olej – pravidelně ho měňte. Pokud vlastníte model, který je již modernější, měl by mít olejové čidlo, tudíž vás na to zařízení vždy samo upozorní.
- Správné umístění elektrocentrály hraje taktéž důležitou roli. Především se snažte o to, aby kolem zařízení bylo dostatek vzduchu.
- Elektrocentrála by se měla po nějakém čase používání odnést do servisu a nechat prohlédnout, zda je všechno v pořádku. Nejčastěji se to dělá po cca 2500 motohodinách. V servisu zkontrolují především jednotlivé díly a změří vůli stroje.
A jak se cenově elektrocentrály pohybují?
Pokud zvažujete nákup nebo vás toto zařízení zaujalo a najdete pro něj využití, jistě vás zajímá, jak se cenově elektrocentrály pohybují. Řekněme, že cenové rozpětí je opravdu široké.
Elektrocentrálu totiž můžete pořídit již od 2 500,- Kč, ale velké profesionální modely se pohybují třeba i kolem 50 000,- Kč. Záleží na kvalitě, výkonu, hlučnosti či parametrech, jako je hmotnost.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv elektrocentrálu, vždy dbejte na to, aby byla od prověřených výrobců. U nich máte totiž jistotu kvality, lepšího servisu a také dostupnosti náhradních dílů.
Praktické a pohodlné – to je přesně to, pokud máte k dispozici elektrocentrály kdykoliv a kdekoliv pro své využití. Pokud dojde k výpadku elektrického proudu či jste zrovna na odlehlé chatě daleko od civilizace, ani v takovém případě se nemusíte vzdávat svého životního stylu.
Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista