HomeEkonomikaZa olej nám nabídli neuvěřitelnou cenu

Za olej nám nabídli neuvěřitelnou cenu

Nákupní turistika je u Slováků známa již celé generace. Tempo nabrala v lednu 2022, kdy Poláci zastropovali DPH na vybrané potraviny. Krajanům nepřekáží nakupovat i méně kvalitní potraviny za výhodnější cenu, říká Pavol Konštiak, generální ředitel potravinové společnosti Kon-Rad.

Pavol Konštiak, generální ředitel potravinové společnosti Kon-Rad
Evidujete zvýšenou nákupní turistiku do Polska nebo Maďarska z důvodu, že tyto země zastropovaly DPH na určité potraviny a paliva?
Nákupní turistika vždy byla a také bude, protože lidé si myslí, že v zahraničí je vždy všechno lepší. Pravda je však taková, co se týče Maďarska, forint padl na své historické minimum. Což znamená, že jedno euro lze vyměnit až za 400 forintů. Automaticky se tedy pro Slováky vše zlevňuje. Maďarská vláda učinila opatření, která naše vláda neučinila. Například zastropovala cenu benzínu. Nakoupit benzín u jižních sousedů se vyplatí. Člověka tedy cesta nic nestojí a ještě ušetří na potravinách. To, že forint v tomto období klesl, je pro lidi z pohraničí mimořádně ekonomicky zajímavé. Slováci jsou ekonomicky podkoutí. Slovenský zákazník není už ten z vesnice, který si neuměl spočítat. Jsou to lidé, kteří vědí, že když jdou například do Maďarska, zaprvé udělají si výlet, natankují si, cestu tím pádem mají zadarmo a nakoupí levněji. Maďarská vláda se o to přičinila.

A co takového Polsko?
Co se týče Polska, je situace jiná. Země snížila DPH a opět směnný kurz pomáhá nakoupit za méně. Polské výrobky byly vždy levnější, protože mají jinou zemědělskou politiku. Je více rozdělaná než na Slovensku. Poláci však mají i větší dotace, které si při vstupu do Evropské unie vybojovali. Co Slovensko neudělalo. Z toho vyplývá, že v Polsku jsou potravinářské výrobky výrazně levnější, a proto Poláci chodí prodávat i na Slovensko. Častokrát však za nehygienických podmínek.

Mohou se polské potraviny kvalitou rovnat češtině?
Pravda je, že polské výrobky nemají kvalitu, kterou bychom si uměli představit. Pamatujeme si, že historicky byly u nich aféry s koňským masem, s vepřovým masem, s mléčnými výrobky, se sýrem a podobně. Aféry jsme nepříjemně vnímali a v našich obchodech se těžko produkty prodávaly. Náš zákazník je bohužel takový, pokud vidí něco levnějšího, tak si to koupí.

O kolik podle vás zdraží potraviny?
To je otázka, na kterou se odpovídá obtížně. Když se podíváme na olej. Já jako velkoobchodník jsem ještě začátkem loňského roku kupoval kvalitní Raciol olej z Palmy za 1,09 eura a ostatní oleje, které pocházely většinou z Ukrajiny, se nakupovaly za 90 centů. V současnosti od 1. května 2022 máme ohlášenou pro velkoobchody, kde kupujeme celé kamiony, cenu tři eura. To znamená, že na pultu pro spotřebitele bude částka 4,50 eura. Je to neuvěřitelná cena za litr oleje. Plus dodavatelé nedodají za tuto částku tolik oleje, ale stříhají objednávky. Dají jen tolik kolik minulý rok. To samé je s moukou, s těstovinami a s podobnými komoditami, kde cena extrémně vystoupila nahoru. V únoru letošního roku byla inflace devět procent, odhaduje se, že inflace v Česku má být až 13 procent a určitě na Slovensku bude podobná. Samozřejmě, to je celý balík věcí, do kterých se počítají i energie, bydlení, potraviny a veškeré služby.

Omezila válka na Ukrajině určité segmenty zboží dodávky nějakých potravin? Dostanete vše, co potřebujete?
Nedostaneme. Výrobci dodají jen tolik, kolik dodali minulý rok nebo předchozí měsíc. Máme omezené možnosti nakupování, za neuvěřitelně vysokou cenu. Problém je ten, že se neumíme dostat k objemům. Je zarážející, že slovenský dodavatel například těstovin napíše, že je subjektem mobilizace a nejprve musí dodat objednávky na Ukrajinu. Nemůžu s tím souhlasit. Nemůžeme posílat nějaké výrobky na Ukrajinu, když nebudeme mít pro vlastní trh.

Stane se to, že vznikne panika, a to potom bude problém. Zatím na Slovensku panika nevznikla. Slováci se chovají racionálně. Jednou tady už byla. Začínala den před volbami, před dvěma lety, kdy první politici nakupovali obrovské vozíky potravin. Pokud budou výrobci i když za vysoké ceny odmítat dodávat i do maloobchodních sítí, protože jsou subjektem hospodářské mobilizace, tak s tím nemohu souhlasit. Slovensko může pomáhat ze státních hmotných rezerv s určitým zbožím, které má více. Avšak když pro vlastní lidi země nemá výrobky, tak nemůže pomáhat jiným. I když si samozřejmě Ukrajina veškerou pomoc, kterou dokážeme dát, určitě zaslouží.


Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost.