HomeEkonomikaNafta se už dotahuje na benzin. Zdražování na pumpách nekončí, předpokládá analytička

Nafta se už dotahuje na benzin. Zdražování na pumpách nekončí, předpokládá analytička

Benzin 95 je dražší zhruba o 27 % než loni a benzin 98 o 24 %. Nejvýraznější meziroční růst však zaznamenává nafta, která je až o 42 % dražší než v loňském roce.

Zdražování na slovenských čerpacích stanicích neskončí ani v následujících dnech. Jak uvedla pro agenturu SITA analytička 365.bank Jana Glasová, vzhledem k předchozímu výraznému zdražování ropy nadále očekává, že růst cen na našich pumpách může ještě pokračovat nebo se ceny částečně zastabilizují. „Další vývoj bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině a zda EU zavede i sankce, které by se týkaly dovozu ruské ropy. Pomoci zmáčknout ceny dolů může hlavně uvolnění ropných zásob ze strany USA a Mezinárodní agentury pro energetiku,“ dodala Glasová.

Ve dvanáctém letošním týdnu se ceny 95 i 98-oktanového benzínu na týdenní bázi podle údajů Statistického úřadu SR téměř nezměnily. Litr 95-oktanového benzinu se tak prodával za průměrnou cenu 1,701 eura a litr 98-oktanového benzínu za 1,903 eura za litr. Jen ceny nafty si na týdenní bázi připsaly růst, a to o 3,6 procenta na úroveň 1,666 eura za litr. „Během dvou předchozích týdnů rostly ceny benzinu na našich pumpách výrazným tempem kolem 4 %, až minulý týden se ceny zastabilizovaly,“ doplnila Glasová. I v meziročním srovnání si za benzin a naftu výrazně připlácíme. Benzin 95 je dražší zhruba o 27 % než loni a benzin 98 o 24 %. Nejvýraznější meziroční růst však zaznamenává nafta, která je až o 42 procent dražší než loni.

Zatímco v úvodu letošního roku se ceny ropy Brent hýbaly ještě kolem hladiny 80 amerických dolarů za barel, tak po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině začaly prudce růst a dostaly se do pásma 110 až 130 dolarů za barel. Během tohoto týdne však ceny černého zlata mírně klesly a obchodovalo se v pásmu 105 až 113 dolarů za barel. „Pod pokles na ropném trhu se podepsaly zprávy o tom, že USA uvolní až 180 milionů barelů ze svých strategických rezerv. Cílem tohoto kroku je snížení cen ropy na trhu. Její ceny rostou hlavně kvůli obavám z nedostatku na trhu po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině,“ konstatovala Glasová.